میخاییل بولگاکف

مرشد و مارگاریتا اثر میخائیل بولگاکف محبوب ترین کتاب زندانیان

میخائیل بولگاکف
میخاییل بولگاکف

به نقل از مسکوتایمز، به گفته یک منبع خبری در دولت روسیه رمان «مرشد و مارگاریتا» نوشته میخائیل بولگاکف محبوب‌ترین کتاب در بین زندانیان این کشور است. به گفته خبرگزاری رسمی ایتارتاس روسیه در زندان های این کشور این رمان خوانده و دارای محبوبیت فراوانی است.
 
اداره فدرال زندان‌های روسیه (FSIN) در نظرسنجی رسمی از کتاب‌های مطالعه شده بین زندانیان این کشور اعلام کرده است که بیشتر زندانیان رمان‌های کلاسیک تاریخ این کشور را مطالعه می‌کنند.
 
مرشد و مارگاریتا شناخته‌ شده‌ترین اثر بولگاکف نویسنده مشهور روسی است که به به باور بسیاری این اثر در شمار بزرگترین آثار ادبیات روسیه قرن بیستم محسوب می‌شود. بولگاکف نوشتن این رمان را در سال ۱۹۲۸ آغاز کرد و اولین نسخه خطی آن را دو سال بعد به دست خود آتش زد. دلیل این کار احتمالاً ناامیدی به دلیل شرایط خفقان‌آور آن زمان اتحاد جماهیر شوروی بوده ‌است.
 
در سال ۱۹۳۱ بولگاکف دوباره کار بر روی این رمان را آغاز کرد و پیش‌نویس دوم در سال ۱۹۳۵ به پایان رسید. کار بر روی سومین پیش‌نویس نیز در سال ۱۹۳۷ به پایان رسید و بولگاکف با کمک گرفتن از همسرش، به دلیل بیماری، کار بر روی نسخه چهارم پیش‌نویس را تا چهار هفته پیش از مرگش در سال ۱۹۴۰ ادامه داد.
 
اداره فدرال زندان‌های روسیه در آمارهای خود درباره کتاب‌ها و رمان‌های دیگر محبوب بین زندانیان این کشور خبر داد. به گفته این اداره بعد از اثر مشهور بولگاکف رمان مشهور «جنایت و مکافات» اثر فئودور داسایفسکی در مقام دوم فهرست کتاب‌های محبوب قرار دارد. به نوشته ایتارتاس رمان «کونت‌مونت‌کریستو» نوشته الکساندر دوما نویسنده فرانسوی در مقام بعدی این فهرست قرار دارد.
 
رمان‌های ذکر شده در فهرست اداره زندان‌های روسیه می‌توان به کتاب‌هایی مثل آنا کارنینا و جنگ و صلح نوشته لئو تولستوی، برادران کارامازوف نوشته داسایفسکی و سه تفنگدار نوشته اکساندر دوما اشاره کرد.
 
اداره زندان‌های روسیه کمپینی با عنوان «کتاب برادر شماست» برای ترویج مطالعه و کتابخوانی بین زندانیان ایجاد کرده است و بودجه‌ای جداگانه برای تامین کتاب‌های مورد علاقه زندانیان اختصاص داده است. به گفته این اداره بیشتر زندانیان مرد این کشور علاقه به رمان‌های کلاسیک و کتاب‌های تاریخی دارند ولی در بین زنان زندانی ژانرهای عاشقانه و کتاب‌های آموزشی طرفدار دارد.
 
این اداره می گوید در حال حاضر نزدیک به 1137 کتابخانه در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های این کشور وجود دارد که حاوی تقریباً 5 میلیون جلد کتاب است که به ازای هر زندانی 100 کتاب در دسترس گذاشته شده است.

 

 

 

منبع: ایبنا

 • Add to Phrasebook
   
  • No word lists for Persian -> Persian…
    
  • Create a new word list…
 • Copy

منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *