مارک تواین ، به بهانه‌ی تولد خالق هاکلبری فین و ماجراهای تام سایر

انتشارات او - مارک تواینمارک تواین ( Mark Twain ) از مشهورترین نویسندگان آمریکایی، در حقیقت نامی دیگر داشت. ساموئول کلمنس ( Samuel Clemens ) که به نام مارک تواین شناخته می شود، در ۳۰ نوامبر سال ۱۸۳۵ در میسوری فلوریدا متولد شد. پدرش وکیل بود. خانواده ساموئل تا سن چهار سالگی او در یک شهر کوچک کنار یک رود زندگی می کردند. سپس به شهر بزرگ تری در کناره های رود می سی سی پی رفتند.

در ۱۲سالگی پدر مارک تواین فوت کرد و او مجبور شد در چاپخانه‌های محلی پادویی کند و بعد در روزنامه‌ای که برادرش اوریون دایر کرده‌بود، ابتدا حروفچین و سپس چاپچی شد.

مارک تواین اولین داستان را در ۱۸۶۵ به نام “وزغ جهنده معروف ناحیه کالاوراس” The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County در نیویورک منتشر نمود که شهرتی ناگهانی برای او بوجود آورد و موجب شد که مارک تواین راه قطعی داستان­ نویسی را دنبال کند.

این قصه، داستانی است قدیمی و معروف که مارک تواین آن را تازه گردانیده است و مسابقه‌­ای را نشان می­‌دهد میان معروف‌ترین و جهنده­‌ترین وزغ منطقه متعلق به آسیابانی جوان و وزغ شخص دیگری به نام دنیل وبستر Daniel Webster. این داستان به ظاهر ساده، با قلم طنزآمیز  مارک تواین، به صورت داستانی بسیار زیبا و دلپذیر درآمد و مارک تواین را نویسنده محبوب عامه ساخت.

پس از آن، مارک تواین تواین سفر طولانی خود را آغاز کرد و تقریبن سیزده سال در خارج از کشور به سر می برد. “ساده­‌دلان در سفر کشتی The Innocents Abroad (1869) در واقع سفرنامه‌­ای است که آمد و شدهای دریایی نویسنده را به ایتالیا و بیت­‌المقدس وصف می‌کند.

مارک توایندر این سفرنامه، تمدن کهن منطقه مدیترانه را به گونه ای طنز آمیز می­‌نگرد. توصیف موزه­‌ها، شهرها و خرابه­‌ها همگی این امکان را به مارک تواین داده است که هنر مضحکه­‌نویسی خود را آشکار کند و به هر چیز جنبه نمایشی طنز ببخشد. این اثر نیز برای نویسنده شهرت و ثروت به همراه داشت.

 مارک تواین در این زمان تواین سخنرانى هاى متعددى را در ایالات متحده و انگلستان در زمینه ادبیات ایراد نمود و در خلال همین دوران هم آثار درخشان خود را خلق کرد که ماجراهاى تام سایر، شاهزاده و گدا، زندگى در ساحل رودخانه مى سى سى پى و هاکلبرى فین از آن جمله اند.

ماجراهای هکلبری فین نیز یکی از شاهکارهای ادبی و از نظر شیوه‏ی نوین و بسیار برجسته‏ ی روایت داستان، یک انقلاب محسوب می‏ شود. هکلبری فین، نام پسری است که زیردست پدری نالایق و بی‏ بند و بار بزرگ شده و بدون هیچ‏ گونه تعلیم و تربیتی، به حال خود رها شده است.

هکلبری فین و ماجراهای جالبی که با آن ها روبه‏ رو می‏ شود، در واقع زندگی‏نامه ‏ی طنزآمیز خود مارک تواین است. او هنگام انتشار این داستان، یکی از مشهورترین و ثروتمندترین نویسندگان آمریکا بود.

مارک تواین داستان «شاهزاده و گدا» را درباره ادوارد ششم پادشاه انگلستان نوشت و آن را به دختران خوش اخلاق و مهربان خود، «سوزى» و «کلارا» تقدیم کرد. «زندگى در ساحل رودخانه مى سى سى پى»، نقدی است بر تاثیر «سر والتر اسکات» که «رمانتیسم» او به زعم تواین،» ضررى بى پایان» را به ادبیات جهان تحمیل کرده است. «هاکلبرى فین» که یک ادیسه آمریکایى بوده و داستان «هاک» و دوستش «جیم» یک برده فرارى است، با آثار نویسندگانى همچون “چارلز دیکنز”، “رابرت لویی استیونسن” و “ویلیام سارویان” قابل مقایسه است.

یکى از بزرگترین دستاوردهاى مارک تواین در داستان «هاکلبرى فین»، شیوه نوین و بسیار برجسته روایت داستان است که در نوع خود یک انقلاب محسوب مى شود. او آنقدر در روایت داستان ظریف و دقیق عمل مى کند که بدون ذکر مشخصات ظاهرى و تنها با تنظیم و انتخاب نوع جملات، حتى رنگ پوست قهرمانان را به تصویر مى کشد.

آخرین اثر مارک تواین بیگانه اسرارآمیز (The Mysterious Stranger) نام دارد که پس از مرگ نویسنده در سال۱۹۱۶ منتشر شد و در مقام مقایسه با قصه­ های فلسفی ولتر قرار گرفت. آثار چاپ نشده مارک تواین نیز در سال ۱۹۴۰ انتشار یافت.

یک نکته جالب در سرگذشت مارک تواین به چشم می‌خورد. مارک تواین عاشق سگ‌ها بود و اسم‌های عجیبی برای سگ‌های گله نژاد اسکاتلندی‌اش انتخاب کرده بود. «می‌دانم»، «می‌دانی» و «نمی‌دانم» نام‌ این سه حیوان خانگی بود. تعجیب نکنید!

مارک تواین در سال ۱۹۰۴ همسرش را در طول اقامت شان در فلورانس از دست داد و دختر دومش نیز نابینا شد. از این زمان به بعد، اندوه مارک تواین در آثارش مشاهده می شود. او که ذاتاً به زندگى خوشبین بود، پس از این اتفاقات دچار سرخوردگى شدیدى شد. این نویسنده بزرگ در ۲۱ آوریل ۱۹۱۰ دیده از جهان فرو بست.

کتابشناسی مارک تواین :

رمان

 • عصر طلایی
 • ماجراهای تام سایر
 • شاهزاده و گدا
 • ماجراهای هاکلبری فین
 • یک یانکی اهل کانتیکات در دربار شاه آرتور
 • تراژدی ویلسون کله پوک
 • تام سایر در خارج
 • خاطرات شخصی ژاندارک
 • داستان یک اسب
 • بیگانه مرموز

داستان کوتاه 

 • جست و خیز قورباغه ولایت کالاوراس (۱۸۶۷)
 • یک قتل یک راز یک ازدواج     به دنبال خط استوا
 • مردی که هایدلبرگ را تباه کرد
 • بشر چیست
 • زندگی برروی میسی‌سی‌پی
 • خاطرات حوا
 • داستان یک سگ (۱۹۰۳)

 

مارک تواین - از صفحه انتشارات او در اینستاگرام : www.instagram.com/oupublic
مارک تواین – از صفحه انتشارات او در اینستاگرام : www.instagram.com/oupublic

 

 مارک تواین - از صفحه انتشارات او در اینستاگرام : www.instagram.com/oupublic
مارک تواین – از صفحه انتشارات او در اینستاگرام : www.instagram.com/oupublic

 

مارک تواین

 

منابع : ویکی پدیا / 020 / وستا / ایسنا