سالمرگ موریس اشر

انتشارات او - موریس آشرموریس اشر ( موریس کرنلس اشر – Maurits Cornelis Escher ) در ۱۷ ژوئن ۱۸۹۸ در لی واردن مرکز ایالات فریزلند در بخش شمالی هلند پا به دنیا نهاد.
موریس اشر دورهٔ دبیرستان و بیشتر جوانیش را در آنجا گذراند. موریس اشر از ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۲ زیرنظرجسورن موسکویتا در هارلم به تحصیل در رشتهٔ گرافیک پرداخت. اشر پس از پایان تحصیلاتش در این رشته، به دفعات بخصوص به ایتالیا مسافرت کرد و از ۱۹۲۳ تا ۱۹۳۵ در رم اقامت داشت. ظهور فاشیسم در این دوران، زندگی را در رم برای موریس اشر بیشتر و بیشتر غیر قابل تحمل می‌کرد، بنابراین در ژوئیه ۱۹۳۵ به شاتوداوراکس در سوئیس رفت.
از ماه مه تا ژوئن ۱۹۳۶، موریس اشر آخرین سفر مطالعاتی خود را از سواحل ایتالیا تا اسپانیا با کشتی اجرا نمود. در ۱۹۳۷ به اوکل نزدیک بروکسل رفت و در سال ۱۹۴۱ از آنجا به هلند بازگشت تا در باژن اقامت گزیند. در ۱۹۷۰ به لارن رفت و در ۲۷ مارس ۱۹۷۲ درگذشت.
موریس اشر به خاطر آثار الهام گرفته شده از ریاضی خود در جهان مشهور است. این هنرمند می‌توانست با نقاشی‌های خود سازه‌هایی ترسیم نماید که به نظر غیرممکن می‌رسیدند و به نوعی مفهوم بی‌نهایت را تداعی می‌کردند. مفهوم دیگری که در نقاشیهای این گرافیست زیاد به چشم می‌خورد، مفهوم دگردیسی و تبدیل و تناسخ یک موجود به موجودی دیگر در زنجیره‌ای بی‌انتهاست.
یکی از مشهورترین آثار او به نام «دستانی که نقاشی می‌کنند» است.

موریس آشر

منابع : ویکی پدیا / سایت اختصاصی موریس آشر


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *