زادروز ژول ورن

MTE4MDAzNDEwNzEzNjc1Mjc4ژول ورن عزیز! بگذار برایت اعتراف کنم! شاید همه ما جدی ترین، هیجان انگیزترین و متفاوت ترین سفرهایمان را با تو کرده باشیم. وقتی کوچک بودیم و تنهایی اجازه نداشتیم تا آن طرفِ خیابان برویم، تو دست ما را گرفتی و  سوار بر قلمِ خیالِت تا کره ماه بردی! یادت هست؟! در 80 روز تمام کره زمین را نشان‌مان دادی! و آنهایی که شجاعتِ خواندنش را داشتند، با تو حتا بیست هزار فرسنگ زیر دریا رفتند! سفر به مرکز زمین هم که بدون راهنمایی های تو ممکن نبود، آن هم وقتی که مرکزِ زندگی ما اتاق کوچک مان بود ….

ژول ورن در هشتم فوریه 1828 در  منطقهٔ بندری شهر نانت فرانسه به دنیا آمد. به خواست پدرش تحصیلات‌اش را در رشته حقوق به پایان برد، اما ذوق نمایشنامه‌نویسی و رمان‌نویسی او را بر آن داشت که کم‌کم به سوی ادبیات کشیده شود

در آغاز آثار ژول ورن تنها در میان کودکان طرفداران و علاقه‌مندانی داشت تا آن که منتقد و نویسنده‌ای به نام مارسل موره (۱۹۶۹-۱۸۸۷) چندین کتاب و رساله درباره ژول ورن نوشت و او را چنان که بود به دنیا معرفی کرد. مارسل موره در دو کتاب: «ژول ورن بسیار شگفت انگیز» (۱۹۶۰) و «اکتشافات ژول ورن» ((۱۹۶۳) ژول ورن را به دنیا شناساند و از آن به بعد دوستداران ادب با نظر جدی تری به ژول ورن می‌نگرند.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *