روز جهانی فلسفه
روز جهانی فلسفه

روز جهانی فلسفه ، توسط سازمان یونسکو ثبت شده است و اولین بار آیین گرامیداشت جهانی این روز در تاریخ 21 نوامبر 2002 برپا شد.

 

در طول تاریخ متفکران و اندیشمندان بی شماری در این حوزه پا بر عصه وجود گذاشته اند و از خود آثاری بسیار ارزنده نیز به جا گذاشته اند. هر کس به فراخور جهان بینی و نگرش خود بر جهان حاضر و غایب اقدام به تفسیر و تشریح آن نموده و راه کارهایی برای درک بهتر هستی ارائه نموده است. شاید بتوان آن کس را که برای نخستین بار در مواجهه با زندگی اقدام به اندیشیدن نمود را بنیان گذار آن دانست . اما آنچه مهم است ، تلاش های انسان برای درک بهتر و به تبع آن زندگی سعادتمندانه تر است.

به بهانه‌ی روز جهانی فلسفه شایان ذکر است که انتشارات او نیز همواره گام های خود را در همین راستا برداشته است. با توجهی ویژه به مفهوم فلسفه و فلسفیدن اقدام به تالیف ، گزینش و ترجمه ی آثار ارزشمند در این فضا نموده تا مخاطب گرانقدر فارسی زبان بتواند با سلیقه ای دیگرگون به آن ظرفیت دست یابد. در بخش عمده ای از فعالیت های انتشارات او ، آثاری در رابطه با این نگرش به چشم می خورد که بیشتر با هدف گذاری بر کودکان و نوجوانان پایه ریزی شده بوده اند چرا که انتشارات او معتقد است که تقویتِ نگرش فلسفی ( نه صرفن آشنا سازی افراد با فلسفه )  می تواند باعث ایجاد زندگی با کیفیت تر برای تمامی انسان ها باشد و چه کسی می تواند انکار کند که ایجاد چنین اندیشه ی زیر بنایی و پایه ای را باید از ابتدای زندگی آغاز نمود؟ پس انتشارات او با تکیه بر همین اعتقاد همواره تلاش کرده برای تمامی سنین و بخصوص کودکان و نوجوانان نازنینِ ایرانی ، بستری فراهم کند تا بهترین آثار روز جهان را با زبانی صمیمی و کیفیتی مناسب در اختیار داشته باشند.

از جمله آثاری که به طور صریح و مشخص در این حوزه توسط انتشارات او ارائه شده است ، می توان به این موارد اشاره نمود : ( لازم به ذکر است که تمامی آثار منتشر شده در انتشارات او، همگی با نگاهی فلسفی انتخاب و ارائه شده اند . موارد زیر تنها آثاری است که مستقیم به این عرصه پرداخته اند )

[av_button label=’ورود به فروشگاه انتشارات او’ link=’page,1580′ link_target=” size=’medium’ position=’center’ icon_select=’yes-right-icon’ icon_hover=’aviaTBicon_hover’ icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-2zatpb’]

 

امیدواریم خوانندگان گرامی و مخاطبان گرانقدر انتشارات او ، با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در این مسیر تعیین شده همراهی نمایند.

 

در بخشی از گزارشی که یونسکو در روز جهانی فلسفه ارائه نموده است سرفصلی به چشم می‌آید که مرور کردنش خالی از لطف نیست. یونسکو اهدافِ آموزش فلسفه را این موارد می‌داند :

 

الف) فهم و جست‌وجوی حکمت. برای این هدف امور زیر را تشویق می‌کنیم:

ب) توسعه‌ی ظرفیت‌هایی برای:

ج) توسعه‌ی استعداد برای:

 

در این راستا خواندن مقالات زیر نیز توصیه می‌گردد:

تصویری تازه از فلسفه

فلسفه برای کودکان ، فلسفه برای نوجوانان

 

این اثر توسط آقای نوید شامیانی طراحی و به انتشارات او هدیه شده است.
این اثر توسط آقای نوید شامیانی طراحی و به انتشارات او هدیه شده است.

 

روز جهانی فلسفه

فلسفه

 

منابع : ویکی پدیا / مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *