آسترید لیندگرن : به بهانه ی سالمرگ نویسنده ی پی پی جوراب بلنده

آسترید لیندگرن
آسترید لیندگرن

آسترید لیندگرن ( Astrid Anna Emilia Lindgren ) که متولد ۱۴ نوامبر سال ۱۹۰۷ بود آسترید لیندگرن نویسنده سوئدی، کتاب های کودکان و نوجوانان بود است. بیشتر داستان‌های او بر مبنای خاطرات دوران کودکی و زندگی خانواده اش در نس(Näs) نوشته شده‌اند.

یکی از مشهورترین شخصیت‌های داستان‌های آسترید لیندگرنیعنی پی پی جوراب بلند را در اصل زمانی که کارین (Karin) دختر خردسالش در بستر بیماری افتاده بود خلق کرده است آسترید لیندگرن در سال ۱۹۴۴ با کتاب خود به نام درد دل های بریت ماری در یک مسابقه ادبی که توسط موسسه جدیدالتأسیس رابن و شوگرن برگزار شده بود شرکت کرد و برنده ی جایزه دوم این مسابقه گردید. وی در سال بعد نیز در همین مسابقه شرکت نمود و کتاب «پی پی جوراب بلنده» او که برای کودکان و نوجوانان نوشته شده بود جایزه اول این مسابقه را از آن خود کرد.

آسترید لیندگرن با انتشار کتابهایش تقریباً بلافاصله به نویسنده‌ای مورد پذیرش و علاقه مردم تبدیل شد. اما چون او به قدرت بزرگسالان ‌اعتنایی نداشت و عدم رعایت احترام آنان از خصوصیات ویژه اخلاقی قهرمانان خردسال کتابهای او بود، گاه گاه مورد خشم و غضب محافل جامعه قرار می‌گرفت.

آسترید لیندگرن از طرف مجله دامرناز ماموریت یافت که برای نوشتن مطالب و مقالات کوتاه در باره ی جامعه آمریکا به آن کشور سفر کند. آسترید لیندگرن در همان ابتدای ورود به آمریکا به‌علت مواجه شدن با تبعیض نژادی که در آن جامعه نسبت به سیاهان اعمال می‌گردید شدیدا متأثر و ناراحت شده بود.  چند سال بعد مجموعه مقالاتی که در آمریکا نوشته بود را در کتابی به‌نام «کتی در آمریکا» منتشر نمود.

آسترید لیندگرن در سال ۱۹۵۸ دومین دریافت کننده جایزه هانس کریستین آندرسن، جایزه بین‌المللی ادبیات کودک، گردید و در سال ۱۹۹۳ جایزه بین‌المللی که به «آلترناتیو جایزه نوبل» معروف شده‌است به دلیل عدالت خواهی او، تعهدش نسبت به حاکم شدن فرهنگ عدم خشونت در جامعه، درک و همدردی وی با اقلیت‌ها و همچنین به‌خاطر عشق وی به طبیعت و کوششی که در راه حفظ آن به عمل می‌آورد به وی اعطا گردید.

یک برنامه رادیویی در نودمین سالروز تولد  آسترید لیندگرن او  را به‌عنوان «زن سال سوئد» برگزید. در سال ۱۹۶۷ موسسه رابن و شوگرن بانی جایزه ادبی جدیدی گردید که آن‌را به افتخار آسترید لیندگرن و در رابطه با جشن تولد ۶۰ سالگی وی جایزه ادبی آسترید لیندگرن نام نهاد. این جایزه که مبلغ آن برابر ۴۰۰۰۰ کرون سوئد است هر ساله در روز تولد آسترید لیندگرن در ماه نوامبر به یکی از نویسندگان سوئدی کتابهای کودکان اهدا می‌گردد.

آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ و در سن ۹۴ سالگی درگذشت . دولت سوئد بعد از مرگ وی و برای گرامی‌داشت خاطره او «جایزه یادبود آسترید لیندگرن » را بنیاد نهاد. این جایزه، که مبلغ آن بالغ بر ۵ میلیون کرون سوئد است، بزرگ‌ترین جایزه نقدی جهان در رابطه با ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آید. علاوه بر این بزرگ‌ترین بیمارستان کودکان سوئد در استکهلم نیز نام آسترید لیندگرن را بر خود دارد .

در سال ۲۰۰۵ مجموعهٔ نسخه‌های اصلی و دست نوشت کتابهای آسترید لیندگرن که در کتابخانه سلطنتی سوئد در (استکهلم)نگهداری می‌گردد، از طرف سازمان یونسکو به‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهان به ثبت رسید .

 

این را هم نباید فراموش کرد که تعداد زیادی از کتاب هایش به ۸۵ زبان ترجمه و در بیش از ۱۰۰ کشور جهان منتشر گردیده‌اند.

 

آثار آسترید لیندگرن :

درد دل های بریت ماری (Britt-Marie lättar sitt hjärta)
پی پی جوراب بلنده (Pippi Långstrump)
کارلسون روی پشت بام (Karlsson på taket)
رونیا دختر یک راهزن (Ronja rövardotter)
میو، میوی من (Mio, min Mio)
برادران شیردل (Bröderna Lejonhjärta) یا دره گل سرخ
ما بچه های بولربو (Barnen i Bullerbyn)
آیا پی پی جوراب بلند را می شناسی (Känner du Pippi Långstrump)

 

آسترید لیندگرن

 

منابع : ویکی پدیا / پاتوق فارسی/ ایسنا


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *