زادروز آرتور رمبو پایه گذار شعر مدرن فرانسه

آرتور رمبو
آرتور رمبو

آرتور رمبو ( ژان نیکلا آرتور رمبو – Jean Nicolas Arthur Rimbaud ) شاعر برجسته و  بنیان‌گذار شعر مدرن فرانسه ، در 20 اکتبر 1856 در شارل‌ویل فرانسه به دنیا آمد. پدرش سرباز توپخانه و مادرش از خانواده ملاکین بود و همیشه رفتار خشک و خشنی با او داشت.

آرتور رمبو دومین فرزند خانواده بود و حدود دو سال پس از ازدواج پدر و مادرش به دنیا آمد. وی از سن 5 سالگی به مدرسه رفت و در آستانه نه سالگی اولین مقاله‌ خود را که شامل 700 واژه بود به رشته تحریر در آورد. آرتور رمبو از همین دوران به آموختن زبان لاتین در مدرسه پرداخت و به این ترتیب بسیاری از آثار کلاسیک را به زبان لاتین منتشر شده بود، مطالعه کرد. به این ترتیب او در دوران نوجوانی به راحتی درباره بسیاری از آثار ادبی صحبت می‌کرد و آنها را به نقد می‌کشید. آرتور رمبو اولین قطعه از اشعارش را که منجر به دریافت جایزه از سوی مدرسه شد در سال 1868 منتشر کرد.
آرتور رمبو در دوران نوجوانی از خانه فرار کرد و برای آنکه از دهکده شان به پاریس سفر کند بدون اجازه و بدون بلیط سوار قطار شد. اما موفق نشد سفرش را به پایان برساند. آرتور رمبو در دوران جوانی با «پل ورلن» آشنا شد. رابطه خاصی میان این جوان وجود داشت که توام با محبت و نفرت بود. این دو نشست‌های زیادی با هم داشتند و درباره موضوعات مختلف بحث و جدل می‌کردند. اما در سال 1873 به خاطر درگیری که بین‌شان پیش‌ آمد «پل ورلن» با گلوله آرتور رمبو را زخمی کرد و دو سال به زندان افتاد.

 

آثار آرتور رمبو سال‌ها توسط خوانندگان و هنردوستان بریتانیایی پس زده می‌شد و برایشان غیرقابل فهم بود اما این وضع نیز با ترجمه بهتر و وسیع‌تر كارهای او از دهه۱۹۳۰ به بعد بهتر شد و موجبات شهرت او را فراهم كرد. در دوران معاصر برخی آثار او دستمایه خلق ترانه‌هایی شده است كه از آن جمله می‌توان به باب دیلن اشاره كرد كه در كارهایش بارها به آرتور رمبو اشاره كرده، ون موریسون درباره او ترانه‌هایی را سروده است، جیم موریسون كه به زندگی مرگبار او تأسی كرد و مثل آرتور رمبو جانش را از دست داد. همین طور از طرفداران پرو پا قرص او در موسیقی می‌توان به پتی اسمیت اشاره كرد كه قبل از هر كنسرت تعدادی از اشعار او را می‌خواند. .

 

داریوش مهرجویی در سال 1363 فیلمی به نام سفر به سرزمین رمبو ساخته است و در آن زندگی آرتور رمبو را به تصویر كشیده است. این فیلم تفسیری فلسفی از زندگی این شاعر قرن نوزدهمی است.
آرتور رمبو سرانجام به دلیل وجود تومور سرطانی پای راست‌اش قطع می‌شود و چند ماه بعد در 10نوامبر 1891 در كنار خواهرش ایزابل چشم از دنیا فرو بست.

 

 

نمونه‌ای از اشعار آرتور رمبو :

 

رنگ بخشیدم به حروفِ صدادار:

آ: سیاه ، اُِ: سفید، ای: قرمز، اُ: آبی، او: سبز

به حروف بیصدا، شکل و حرکت دادم

و بر خود بالیدم از این که، یک روز یا شاید روزی دیگر،

با ضرباهنگ‌های غریزی، فعلی شاعرانه‌ ابداع کنم

که همه‌ی معانی را بدهد،

ترجمه‌اش را برای خویش نگاه داشته‌ام

در ابتدا این یک تمرین بود.

تمامِ سکوت‌ها را می نوشتم، تمامی شب‌ها را،

از غیرقابلِ توصیف، یادداشت برمی داشتم.

و سرگیجه‌ها را ثابت نگاه می داشتم

آرتور رمبو

Arthur Rimbaud

 

منابع : ویکی پدیا / تبیان / باشگاه اندیشه / خانه ی شاعران جهان


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *