ساموئل بکت

رئیس آکادمی نوبل مخالف اهدای نوبل ادبیات به ساموئل بکت بود!

ساموئل بکت
ساموئل بکت

آرشیو مدارک آکادمی نوبل نشان می‌دهد که اعضای این آکادمی یک سال قبل از اعلام نام ساموئل بکت به عنوان برنده به هماهنگی آثار نمایشنامه‌نویس شناخته‌شده با روح جایزه نوبل تردید داشتند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، ساموئل بکت در سال 1969 برنده جایزه نوبل ادبیات شد اما آرشیوهای گزارشات نوبل نشان می‌دهد اعضای آکادمی سوئدی در سال 1968 به انتخاب نویسنده ایرلندی تردید داشتند و مطمئن نبودند موضوعات موجود در آثار بکت با روح نوبل ادبیات همخوانی داشته باشد.

در وصیت‌نامه آلفرد نوبل آمده است افتخار دریافت نوبل به فردی می‌رسد که آثارش را «در مسیری ایده‌ال نوشته باشد.» برنده هر سال توسط اعضای آکادمی سوئدی انتخاب می‌شود و جزئیات انتخاب برنده تا 50 سال فاش نمی‌شود.

مستندات سال 1968 پس از 50 سال در اختیار عموم قرار گرفته است و نشان می‌دهد آندره اوسترلینگ، رئیس کمیته داوران نوشته بود که «متأسفانه باید اعلام کنم که درباره همخوانی آثار این نویسنده با روح وصیت‌نامه آلفرد نوبل تردید زیادی دارم. البته منکر ارزش‌های هنری نمایشنامه‌های بکت نیستم اما هجونامه‌های انسان‌گریزانه نویسنده به روش سوئیفت و بدبینی افراطی‌اش به سبک جاکومو لئوپاردی بسیار پررنگ است.»

اوسترلینگ در سال 1964 هم مخالف انتخاب بکت به عنوان برنده نوبل بود و نوشته بود: «برنده شدن بکت در این جایزه را به سبک خودش پوچ و عبث می‌دانم.»

البته دیگر اعضای آکادمی در سال 1968 علاقه زیادی به انتخاب بکت داشتند و «شفقت انسانی را که الهام‌بخش آثارش هستند» مورد تمجید قرار دادند. دیگر افراد مطرح‌شده برای دریافت نوبل در آن سال دبلیو. اچ. آدن، آندره مالرو، و یاسوناری کاواباتا، اِزرا پاند، ای. ام. فورستر، چینوآ آچه‌به، و گراهام گرین بودند. ولادیمیر ناباکوف را هم به دلیل غیراخلاقی خواندن «لولیتا» کنار گذاشتند.

اوسترلینگ تلاش کرد مالرو به عنوان برنده انتخاب شود با اینکه آن زمان وزیر فرهنگ دوگُل بود. با وجود مخالفت اوسترلینگ بکت یک سال بعد برنده جایزه نوبل ادبیات شد و آکادمی دلیل انتخابش را «نوشته‌های که با فرمی جدید در رمان و نمایشنامه در زمانه فقر انسان امروزی به دنبال عروج است» اعلام کرد.

قانون انتظارِ 50 ساله برای اطلاع از نظرات اعضای آکادمی بدان معناست که باید تا سال 2066 منتظر بمانیم تا دریابیم چگونه باب دیلن به عنوان برنده نوبل انتخاب شد؛ انتخابی که مورد استقبال بعضی و انزجار بعضی دیگر قرار گرفت.

این در حالی است که آکادمی سوئدی در سال 2068 حرفی برای گفتن نخواهد داشت زیرا به دلیل رسوایی‌های جنسی بعضی از اعضا برگزار نشد و قرار است در سال 2019 دو برنده برای نوبل ادبیات معرفی شود.

 

 

انتشارات او

رئیس آکادمی نوبل مخالف اهدای نوبل ادبیات به ساموئل بکت بود!

ساموئل بکت

نوبل ادبیات


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *