خبرگزاری کتاب - ترانه وفایی

گفتگوی ایبنا با دکتر ترانه وفایی

مصاحبه خبرگزاری کتاب ایران با مدیرمسئول انتشارات او ، دکتر ترانه وفایی :

ضعف توزيع كتاب، مانعي براي چشيدن فلسفه 

 

انتشارات «او»كتاب تازه‌اي از مجموعه «فلسفه را بچشيم» با موضوع «حرف و سكوت» را منتشر مي‌كند. ترجمه اين مجموعه هم‌زمان با انتشار آن در فرانسه در سال 2000 آغاز شده است، اما به دليل ضعف جريان توزيع كتاب، تاكنون تنها دو جلد از آن در ايران منتشر شده‌اند.

ترانه وفايي، مدير انتشارات «او» و مترجم مجموعه «فلسفه را بچشيم»، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با اشاره به پرداخت حق كپي‌رايت براي اين مجموعه به ناشر فرانسوي آن، گفت: تاكنون دو كتاب از اين مجموعه با موضوعات «استفاده از زمان و هدر دادن آن» و «خشونت و عدم خشونت» منتشر شده‌اند.

وي افزود: مجموعه «فلسفه را بچشيم» بيش از بيست جلد را شامل مي‌شود كه هر يك از آنها اختصاص به موضوعي جداگانه دارند.

وفايي خاطرنشان كرد: بهتر است مربيان و والدين نيز همراه با كودكان و نوجوانان اين كتاب‌ها را مطالعه كنند، زيرا در اين صورت نتيجه مطلوب‌تري از مطالعه آنها نصيب كودكان خواهد شد.

اين ناشر و مترجم با اشاره به انتشار اين مجموعه از سال 2000 در فرانسه گفت: تعداد زيادي از مجلدات اين مجموعه را ترجمه كرده‌ام كه متاسفانه به دليل ضعف و محدوديت بسيار در حوزه پخش كتاب، موفق به انتشار تمامي آنها نشده‌ام.

وي با ابراز تاسف از جريان پخش كتاب در كشورمان، اين مشكل را مانعي بر سر راه انتشار و رشد كتاب‌هاي علمي و تخصصي برشمرد و گفت: براي پخش اين كتاب‌ها خودم به مدارس اطلاع مي‌دهم كه البته با استقبال آنها نيز مواجه شده‌ام.

مدرس زبان و ادبيات فرانسه ادامه داد: به عنوان ناشر، مولف و مترجمي كه در حوزه فلسفه براي كودكان و نوجوانان فعاليت دارم، به خوبي واقفم كه والدين، مربيان و كودكان و نوجوانان از اين آثار استقبال خوبي به عمل مي‌آورند، اما متاسفانه ضعف حوزه توزيع سبب نارضايتي مخاطبان و ناشران در اين حوزه شده است.

وفايي «فلسفه براي فرزندم» را از ديگر كتاب‌هاي انتشارات «او» معرفي كرد كه با ترجمه وي منتشر شدند. اين مترجم گفت: انتشارات «ايران‌بان» اين اثر را با همين ترجمه و با عنوان «فلسفه براي دخترم» پيش از اين منتشر كرده بود، اما نسخه جديد اين كتاب به لحاظ پاورقي و متن، پربارتر از نسخه پيشين آن است.

مترجم «داستان‌هاي فلسفي جهان» از چاپ دوم اين اثر همراه با بازبيني خبر داد و گفت: جلد دوم اين كتاب نيز به‌زودي روانه بازار نشر خواهد شد.

کد مطلب : 87162

 منبع : http://www.ibna.ir/vdcdxf0j.yt0596a22y.html